Gimliho web „foggy point” - programování, php, outdoor, o ničem...Skip to main content.

užitečné příkazy a poznámky pro práci s RAID polem

Uskladněno veřejně, ale pouze pro soukromé účely. Nedělejte nic z uvedeného, pokud si nejste naprosto jisti co děláte. A i tak to děláte na vlastní nebezpečí.

Při instalaci systému

Vytvořit na každém disku shodnou strukturu oddílů. Můžou bejt max. 4 primární, tedy 3 primární a 4. bude logická do která se dají nacpat další potřebné. Pak v instalačním okně jednotlivé partišny pospojovat do logických svazků (bude to pak např. /dev/md1). Je to děsná opičárna.

Dobré nezapomenout, že v RAID5 je při 3 discích kapacita rovna 2/3, tedy když chceme třeba 20GB na systém, vytvoříme na každém disku partišnu 10GB. Užitná kapacita bude chtěných 20GB a 10GB bude CRC.

Když se něco začne kazit

Když nevíme co s tím, začnem pohledem na stav:
cat /proc/mdstat

A když se nám to rozbije může se hodit pro poskládání disků na nichž zůstala data a nebyla poškozena metadata zase do původního pole.
mdadm –assemble device options

A když nám to spadne do degradovaného režimu, my disk opravíme či vyměníme tak ho zase zařadíme zpět – např.:
mdadm /dev/md4 -a /dev/sda6
(Automaticky se spustí dopočítávání CRC, což pro 950GB trvá cca aspoň 4 hodiny.)Gimli2 | Vyšlo: 22. 7. 2009 - 21:04:34 | Zobrazení: 2803

Články podobné

Podobnost je určována triviální cestou shody některého ze slov z nadpisu článku. Jsem zvědavej, co to tu bude nabízet za asociace ;-)